Sedmidenní putování na kole v oblasti Kvarneru

Chorvatsko... Články ... Témata ... Sedmidenní putování…
Publikováno: 15.03.2002
15.3.2002

Zlatým hřebem cykloputování po Kvarneru je sedmidenní trasa, která zahrnuje jak jízdu přímořím Kvarnerské riviéry, Chorvatského přímoří, tak i jejich vnitrozemím, a dále Kvarnerské ostrovy. Tento článek volně navazuje na Cyklistické trasy v oblasti Kvarneru. Sedmidenní putování se vyhýbá velkým střediskům cestovního ruchu a přelidněným hotelovým aglomeracím a naopak zprostředkuje poznání málo známých a spíš opomíjených krás tohoto regionu. Směřuje do kopců a lesů na pevnině i na ostrovech, do krásných zátok a kouzelných pláží, o kterých ani mnozí častí návštěvníci Jadranu nemají tušení. Těchto sedm dní cyklistického putování není třeba absolvovat „v jednom tahu“, nýbrž je možné si udělat přestávku v místech, která cyklistovi učarovala. Může v nich vychutnat i jiné aktivity: koupání, potápění, sportovní rybolov, windsurfing, vodní lyžování a teprve podle nálady pokračovat v cyklistickém programu. Je tu i dost možností pro milovníky historie a kulturně historických památek.

Má na jednotlivé dny tento program:

1. den: Mošćenička Draga –Světa Jelena – Vela Učka – Poklon-Bregi – Lisina –            Zvoneća – Mučići – Breza – Klana

Start je v letovisku Mošćenička Draga na Kvarnerské riviéře a podle cyklistického značení stoupá lesem po svahu horského masívu Učka k průsmyku Bodaj a odtud dále na vrchol Vela Učka. Pak pokračuje severovýchodním směrem k horskému pásmu Gorski kotar. Jako první místo přenocování se navrhuje obec Klana.

2. den: Klana – Gumance – Platak – Gornje Jelenje – Fužine – Mrkopalj – Begovo            Razdolje

Z Klanu cesta stoupá na vrchovinu Gumance, odkud pokračuje na Platak, oblíbené výletní místo ze Rijeky a středisko zimních sportů, zejména vyhledávané milovníky jarního sjezdového lyžování, neboť díky příhodným klimatickým podmínkám se tu sníh drží až hluboko do května. Místní výtahy a lanovky umožňují holdovat „bílému sportu“, zatím co na Jadranu, vzdáleném jen několik desítek km, se už nadšení příznivci vodních sportů věnují vodním aktivitám. Platak je součástí rozsáhlého horského pásma Gorski kotar, proslulého nádhernými, nedotčenými a nedohlednými lesními porosty (v blízkosti je horský národní park Risnjak). V oblasti Gorského kotaru musí cyklista počítat i s velkými výškovými rozdíly, ale jistě ocení zdejší přírodu a horská letoviska (Gornje Jelenje, Fužine s jezerem Bajer, Mrkopalj a Begovo Razdolje). K posledně uvedenému z těchto letovisek vede krátká odbočka. Je současně cílem trasy třetího dne.

3. den: den: Begovo Razdolje – Bribir – Križišće – Most – Omišalj

Návrat z odbočky do letoviska Begovo Razdolje. Doporučuje se po několika km odbočit po místních komunikacích a udělat si pak pěší výlet do jedinečných Bílých, příp. i Samarských stěn. Jsou to dvě skupiny divokých rozeklaných skalních věží, jehel a stěn, kterými vede turistická stezka pro pěší. Horský ráz má i první část putování třetího dne, ale pak cyklistická stezka klesá a postupně opouští hory. Vede lokalitou zvanou Vinodol a dále k pobřeží, do Kraljevice a přes most na ostrov Krk do městečka Omišalj na severozápadním pobřeží ostrova, kde je cíl třetího dne.

4. den: Omišalj – Čižići – Vrbnik – Baška – Lopar – Ráb

Stezka směřuje nejprve vnitrozemím ostrova Krku. Z něho pak odbočí na východní pobřeží ostrova k městečku Vrbniku, které rozhodně stojí alespoň za kratší zastávku (malebný labyrint domů, uliček, zákoutí, průchodů a vyhlídek). Dalším cílem je pak letovisko Baška na Krku v jižní části ostrova, známé svou krásnou dlouhou pláží a jedinečným výhledem na protilehlou pevninskou hradbu pohoří Velebit. Z Bašky pak cesta dále pokračuje trajektem do Loparu na ostrově Rábu. Z Loparu kolem jeho vyhlášených pláží trasa směřuje do městečka Rábu, kde je cíl 4.dne.

5. den: Ráb – Lopar – Baška – Valbiska – Merag – Cres – Valun

Nevynechte prohlídku Rábu, historického městečka, jednoho z nejcennějších v této části Jadranu. Z Rábu se stezka opět vrací z Loparu do Bašky na Krku. Z Bašky pak cyklista stoupá prudce vzhůru směrem na Punat, resp. přímo do historického městečka Krku na stejnojmenném ostrově. Po prohlídce Krku se cyklista přesune do osady Valbiska na západním pobřeží Krku, odkud se trajektem dostane na ostrov Cres, do osady Merag. Stezka pak směřuje k cíli svého 5.dne, do vesnice Valunu ve střední části ostrova Cres (blízko velmi pěkné koupání).

6. den: Valun – Lošinj – Cres

Z Valunu se po hlavní ostrovní komunikaci, která z Cresu pak pokračuje na Lošinj, cyklista dostane do hlavního střediska a letoviska ostrova Lošinj, do Malého Lošinje (krásné jsou zejména nedaleké lesní komplexy a malebné zátoky u letovisek Mali a Veli Lošinj). Návrat do městečka Cresu na stejnojmenném ostrově, kde je i závěr 6. dne.

7. den: Cres – Beli – Porozina – Brestova – Mošćenička Draga

Po prohlídce městečka Cresu, které je třeba věnovat alespoň 2 hodiny, přesun přes zalesněné kopce a rozsáhlá pastviska ve vnitrozemí ostrova Cresu do osady Beli (na východním pobřeží ostrova), prastarého svérázného ostrovního sídla s nedalekou ornitologickou rezervací vzácného supa bělohlavého a krásnou pláží. Po návratu na hlavní silnici (stoupání) pokračuje stezka starými horskými lesy, přes zajímavou chátrající horskou vesnici Dragozetići, k trajektu do Poroziny. Z nejvyšších partií silnice pěkné výhledy. Trajektem se pak cyklista převeze do Brestové na pevnině, odtud dále podél moře přes Brseč do cíle stezky, do Mošćeničky Dragy (kde byl i start).

Závěrem je třeba připomenout, že ve všech trochu větších letoviscích toto oblasti je možno si kolo vypůjčit. Půjčovny bývají často i přímo na pláži. Kola se půjčují podle zájmu turisty na různou dobu – na 1 hodinu nebo i na den. Vypůjčení kola na 1 hod stojí kolem 20 kun, na celý den pak kolem 80 kun.



Mohlo by vás zajímat