|
Výlet na kole na nejvyšší vrchol Biokova, na Sveti Jure (též mu místně říkají Sveti Juraj) je jednou z nejpěknějších cyklistických tras, které chorvatské jadranské přímoří může cyklistům nabídnout. V jednom dni lze tak zažít jak koupání v moři, tak i vysokohorský terén s nemilosrdně pražícím sluncem i se silným horským větrem, nádherné daleké výhledy a nakonec jedinečný, téměř hodinový sjezd z výšky téměř 1 800 metrů zpět až k moři. Výlet je možno podniknout z Makarské, Tučep nebo Podgory, ale i z dalších míst na Makarské riviéře. Při startu z Makarské se vyjíždí po silnici nejprve směrem na Vrgorac, stoupá se přes osadu Gornje Tučepi až k odbočce do Parku prirode (PP) Biokovo (v naší odborné terminologii "chráněná krajinná oblast"). Krátce před odbočkou do PP Biokovo se na tuto silnici napojuje varianta, startující z Podgory a vedoucí přes osadu Gornja Podgora.
Silnice je celá asfaltovaná, v horní části je na několika místech dost poškozená. Dobrý pocit dodávají svodidla, kterými je silnice po celé délce opatřena, s výjimkou úseku za sedlem Staza.
Vjezd do PP Biokovo je označen, u závory se platí mýtné - poplatek za použití silnice. V roce 2003 činí poplatek 10 kun pro cyklisty a 20 kun za osobní auto. V mimosezóně se projíždí volně, bezplatně. V noci je PP Biokovo uzavřená,
|
|
Sklon silnice se poněkud snižuje - na 9 až 11 %. Nádhernou, ale velmi zvláštní krajinou se po pěti kilometrech stoupání dojede k výšvihu, odkud se prvně zahlédne vrchol Sveti Jure, byť ještě hodně vzdálený. Odtud silnice pokračuje místy po rovině, dokonce i mírně z kopce, ale nejčastěji prudkými výšvihy (až ke 14 %!) přes první horský les na trati až k budce se závorou přímo pod vrcholovou partií Sv. Jure.
Čtyři kilometry pod vrcholem odbočuje vlevo silnička k horské chatě (planinarski dom) Pod Vošcem (1 370 m) a k blízkému vrcholku Vošac (1 411 m). Na vrchol je to od chaty pěšky 30 minut. Stojí za to si tuto odbočku udělat, výhled je nádherný - však se také Vošac pokládá za jeden z nejkrásnějších vyhlídkových bodů na Jadranu.
Za závorou začínají opět prudké serpentiny, které po 10 zákrutech přivedou k televiznímu vysílači na vrcholku. Odtud se naskýtá impozantní panoramatický rozhled. Mlžný opar však bohužel hlavně v letních měsících snižuje viditelnost. Obvykle se však dobře vidí trojúhelník působivých bosenských pohoří - Čvrsnica (2 222 m), Prenj (2 103 m) a Čabulja (1 867 m) i některá další blízká horská pásma, na chorvatském území pak Imotské polje s jedinečnými krasovými jezery (Červené a Modré), na moři pak ostrovy Hvar, Korčula, poloostrov Pelješac, ostrovy Vis, Lastovo a další.
|
Po odpočinku na vrcholku následoval sjezd dlouhý 31 km, který patří k mimořádným cyklistickým zážitkům. Doporučuji však předem vyzkoušet účinnost brzd a přizpůsobit rychlost jízdy dolů svým zkušenostem - k většině nehod dochází právě při jízdě dolů! Vyplatí se neustálá pozornost a plné soustředění na cestu.
Jízda na vrchol trvá asi 2 1/2 hod. a je fyzicky hodně náročná. Je třeba vyrazit brzy ráno tak, aby cyklista měl za sebou náročná stoupání, než začne úmorné vedro (hůř se snáší v dolní části cesty!). Je možno jet jak na horském kole, tak i na kole silničním.
|
V žádném případě by neměl cyklista zapomenout na zásobu vody sebou, bez potřebného množství tekutin klesá výkonnost a stoupá únava.
Častěji než cyklisté jezdí na Sveti Jure automobilisté. Těm obvykle činí trochu potíže místy poškozená vozovka, chybějící svodidla na některých úsecích a úzká silnice od sedla Staza na vrchol. Místy je tak úzká, že se dvě protijedoucí vozidla nemohou vyhnout a pak musí jedno z nich couvat desítky metrů, aby se mohlo projet.