Sběr mandarinek |
Ještě v polovině minulého století bychom v bažinách delty a zatopených ramenech řeky Neretvy nenašli ani jediný citrus a místní obyvatelům, zabývajícím se v té době pouze rybolovem na malých plochách suché půdy, se o pěstování citrusů jakéhokoli druhu, nezdálo oni v nejdivočejších snech. V padesátých letech 20. století však došlo k zásadnímu zvratu: v deltě byly zahájeny velkorysé meliorační práce, kterých se po řadu let účastnili jugoslávští i zahraniční odborníci. Díky tomuto náročnému projektu se delta změnila ze zanedbaného opomíjeného regionu v jednu z nejperspektivnějších a nejúrodnějších oblastí tehdejší Jugoslávie. Tisíce hektarů půdy, odvodněné a chráněné před negativními účinky pronikající mořské vody a před záplavami, začaly vydávat své plody. Díky velmi úrodné půdě a příznivému středomořskému klimatu produkovala delta od začátku 60. let zprvu především zeleninu, ale postupně ovládly deltu Neretvy citrusy, především mandarinky středozemní (Citrus deliciosa), které se nyní pěstují na více než 50 procentech zdejší půdy. Roste tu přibližně 1 300 000 stromů mandarinek, které ročně dávají přes 60 000 tun tohoto oblíbeného ovoce. A ploch osázených mandarinkami ještě dále přibývá. Plánuje se, že za pět let produkce vzroste na 150 000 tun. Není divu, že se delta často označuje za "chorvatskou Kalifornii".
Mandarinky však nejsou jedinými zástupci rozsáhlého rodu citrusových stromů. S úspěchem se tu pěstují i pomerančovníky, citronovníky, v malém množství i grapefruity. Z ostatních plodin se v deltě velmi dobře daří i mandloním, fíkovníkům a vinné révě.
Delta Neretvy |
Protože se v deltě pěstuje celá řada odrůd mandarinek, raných i pozdních, je jejich sběr rozložen od říjnu až do prosince. Cestovní agentury v Dubrovníku a v celé oblastí jižní a přilehlé střední Dalmácie pořádají v době dozrávání mandarinek, tedy v jednodenní a třídenní výlety, jejichž hlavním programem je sběr mandarinek. Turisty, kteří se těchto výletů zúčastní, zaučí místní zkušení sběrači a seznámí je s různými "fintami" sběru. Těmto "brigádníkům" na mandarinkových plantážích je k dispozici i nezbytné vybavení a oblečení. A pak už mohou novopečení sběrači jen plnit koše i své žaludky šťavnatými plody, které sami trhají. K práci jim vyhrává přitom vyhrává veselá hudba a čas rychle utíká v družné atmosféře s místními sběrači. V poledne na ně čeká oběd v příjemném přírodním prostředí u ovocných sadů, při němž si pochutnávají na různých krajových specialitách z úhořů, žab nebo divočiny, jako jsou žabí stehýnka, brodet (tj. jakýsi druh řidšího guláše) z úhořů, žabí rizoto, úhoři na lovecký způsob a další.
Delta však může nabídnout i další zážitky, které bývají doplňkem fyzické práce, tedy sběru mandarinek. Cestovní agentury pořádají plavby do odlehlých kanálů a ramen delty, které se ještě dochovaly v původním neporušeném stavu. Vyjížďky se uskutečňují na loďkách zvaných ladje, které byly od nepaměti hlavním dopravním prostředkem zdejších rybářů a zemědělců a na nichž se po staletí svážela domů ze skromných plíček i úroda. Plavby, propagované jako "fotosafari", do zdejší vodní divočiny umožňují se alespoň v krátkosti seznámit s její faunou, ukrytou běžně ve zdejší vodní flóře. Pro zájemce o ptačí svět je v Metkovići k vidění bohatá Ornitologická sbírka (Ornitološka zbirka Metković), která obsahuje 340 exponátů preparovaných ptáků - obyvatel tohoto kraje.
Výlet člunem do delty Neretvy |
Návštěvník delty má i jedinečnou možnost navštívit Archeologické muzeum Narona u vesnice Vidu, které je jediným svého druhu na území Chorvatska, neboť bylo teprve před pár lety vybudováno přímo na místě, kde byl koncem 20. století nalezen unikátní římský chrám se sochami římských císařů v nadživotní velikosti. Je to kulturně historická památka mimořádné hodnoty, jakou by zde turista nečekal. Přitom právě tady se rozkládalo druhé největší městské centrum římské provincie Dalmácie, Narona, kdysi rušná křižovatka římských cest a živé obchodní středisko.
Již sama cesta po silnicích delty je zajímavým zážitkem. Barevné stánky nabízejí na každém kroku hromady výpěstků zdejších zemědělců, samozřejmě především mandarinky a další citrusy, fíky – čerstvé i sušené, mandle, kiwi aj. A samozřejmě i místní oblíbené „tekuté ovoce“ - travarici, hruškovici a další alkoholické speciality.
Informace:
- Chorvatské turistické sdružení (Hrvatska turistička zajednica): www.htz.hr
- Turistické sdružení města Dubrovníku (Turistička zajednica grada Dubrovnika): www.tzdubrovnik.hr
- Turistické sdružení města Opuzenu (Turistička zajednica grada Opuzena): www.tz-opuzen.hr