Strávit dovolenou nebo prázdniny na jachtě na Jadranu se stává v poslední době snem a touhou mnoha našich milovníků moře. Ti, kdo to už jednou zkusili, jsou nadšenými propagátory takové dovolené, která umožňuje dostat se na místa jinak téměř nedosažitelná: na blízké i vzdálené a odlehlé ostrovy a ostrůvky, kam téměř žádná cestovní kancelář zájezdy nepořádá, které mají minimální nebo dokonce vůbec žádné pravidelné dopravní spojení se světem, kde návštěvník celé dny neuvidí ani živáčka, kde může užívat tak nádherného čistého moře ke koupání, potápění a rybaření, tak i nedotčené ostrovní přírody.
Plavba na spinakery
V průběhu posledních desetiletí zažil tento sport ve světě bouřlivý rozvoj, spojený především s hromadnou výrobou celkem levných laminátových lodí. U nás začal se jachting výrazněji rozvíjet až v posledním desetiletí. Zasloužilo se o to jednak úplné uvolnění možnosti cestovat po r.1989, jednak stále stoupající nabídka a možnost nákupu lodi a veškerého vybavení pro jachting a v neposlední řadě i vzrůst životní úrovně u nás.
V širším slova smyslu se pod pojmem jachting zahrnuje i Windsurfing (tedy jízda na oplachtěném prkně či plováku), jízda na vodních skútrech, nafukovacích člunech apod. My ale zůstaneme v tomto případě u klasických lodí pro tento sport, kajutových a námořních plachetnic, tvořících samostatnou kategorii. Na trhu jsou k dostání lodě nejrůznějších konstrukcí, tvarů a velikostí (od cca 6 m do cca 60 m délky), ale mnozí nadšenci si je raději staví sami. Zvláštní třídu tvoří ještě tzv. otevřené plachetnice, známé spíše pod anglickým názvem dinghy. To jsou malé lodi, přibližně od 2 do 8 m délky, bez kajut.
Ne každý nadšenec pro jachting si plachetnici chce nebo může koupit, ale to není vůbec na překážku krásné dovolené na moři. Může si totiž loď najmout (tzv.chartery), a to buď v České republice u některé z několika spolehlivých českých jachtařských agentur, nebo u chorvatských jachtařských firem či agentur přímo na pobřeží Jadranu.
Související článkyJachting a jachtařské přístavy - mariny |