Ostrov ve vnějším pásu Kvarnerského souostroví o rozloze 75 km2, o délce 31 km. I když je Lošinj mnohem menší než sousední Cres, má dvojnásobný počet obyvatel - přes 8000.
Severní část ostrova Lošinj je hornatá. Leží zde nejvyšší vrchol ostrova, Televrina (588 m) v pohoří Osoršćica (podrobněji: Hory kvarnerských ostrovů). Na jihu dosahuje výšky 243 metrů vrchem Grgošćak. Pobřeží je velmi členité, zejména v jižní části. Zde také leží v krásných zátokách jeho nejoblíbenější letoviska Mali Lošinj a Veli Lošinj. Na jihu ostrova roste bohatá subtropická vegetace (rozlehlé piniové lesy, palmy, agáve, oleandry). Pěkný je zejména záliv Čikat s chráněným stejnojmenným lesoparkem (zdejší krásné lesy byly uměle vysazeny koncem 19. stol.). Lošinj je obklopen četnými ostrovy a ostrůvky, které se staly oblíbeným výletním cílem návštěvníků ostrova. Při jihozápadním pobřeží leží ostrovy: Unije, Vele a Male Srakane a Susak, na jihovýchodě pak: Ilovik, Vele a Male Orjule. Sv.Petar, Kozjak a Trasorka.
Moře kolem lošinjsko-creského souostroví bylo dne 6. srpna 2006 vyhlášeno prvním chráněným úsekem moře se zaměřením na intenzivní ochranu zdejší kolonie delfínů skákavých (Tursiops truncatus), chorvatsky dobri dupini (viz aktualita: První rezervace delfínů ve Středozemním moři a tematický článek: Delfíni v Jadranu a projekty na jejich ochranu).
Lošinj je jedním z nejnavštěvovanějších ostrovů, a to zejména pro své mírné podnebí, příznivé i v zimních měsících (průměrná teplota v lednu je 7,3 °C). Turistický ruch se na ostrově rozvíjí již od 90. let 19. století. V r. 1892 byla městečka Mali a Veli Lošinj prohlášena klimatickými lázněmi (viz článek: Mali Lošinj – město na "ostrově vitality" slaví 125 let své zdravotní turistiky).
Přibližně v polovině ostrova, v jeho nejužší části (v blízkosti přístavu Mali Lošinj), byl prokopán průplav Privlaka, který rozděluje ostrov prakticky na dva díly. Privlaka je však překlenuta otočným mostem, přes který vede i hlavní ostrovní komunikace. Průplavem mohou proplouvat jachty a malé lodě (viz (Jachting - mosty). Nová část města Mali Lošinj zasahuje až do této lokality.
Lošinj původně tvořil s ostrovem Cres jeden velký ostrov s názvem Apsyrtides. Byl to největší ostrov na Jadranu. Již ve starověku vybudovali řečtí nebo římští osadníci v nejužším místě ostrova, u města Osoru, úzký průplav, aby zkrátili plavbu svým lodím. Tak se oddělil Cres od Lošinje. V současné době oba ostrovy spojuje po většinu dne otočný most. Aby mohly Osorským průplavem (Osorski tjesnac) proplouvat lodě, otáčí se most na krátkou dobu vždy ráno a večer (otáčení mostu se provádí i dnes klikou).
Jeskynní nálezy na západním pobřeží svědčí o tom, že ostrov Lošinj byl osídlen již v předhistorické době. Stopy po starém osídlení, zejména zbytky opevněných ilyrských sídel - tzv. liburnských gradin jsou roztroušeny po celém ostrově (je jich kolem 50). Později se zde usazovali Římané, město Apsoros (Osor) bylo po dlouhou dobu správním střediskem obou ostrovů - Cresu i Lošinje. Na mnoha místech se dochovaly zbytky římských venkovských vil - u osad Studenćić, Liski a jinde.
V roce 1996 došlo v moři u ostrovní skupiny Vele Orulje (východně od jižního cípu ostrova Lošinj) k mimořádnému archeologickému objevu: v hloubce 45 metrů byla nalezena antická bronzovou sochu Apoxyomena, řeckého atleta. Poté, co prošla náročnou restaurací, bylo rozhodnuto, že bude vystavena v blízkosti svého nálezu - v městě Mali Lošinj, a to paláci Kvarner na nábřeží, ve kterém bude zřízeno speciální muzeum pro tento vzácný nález (více informací najdete v tematickém článku: Archeologický nález světového významu - chorvatský Apoxyomenos). Muzeum otevřelo své brány v dubnu 2016 (více informací najdete v článku: Bylo otevřeno Muzeum Apoxyomena v letovisku Mali Lošinj).
Slované osídlovali ostrov od raného středověku. Dochovaly se románské poustevnické kostelíky, např. Sveti Jakov u stejnojmenné osady, Sveti Lovreč u Osoru, Sveta Marija Magdalena pod Osoršćicou. Pak zde byli pány Benátčané až do r. 1797, následovala etapa rakousko-uherské nadvlády. Po l. světové válce byl ostrov připojen k Itálii. V r. 1943 byl Lošinj okupován Němci a jugoslávská vojska ho osvobodila v dubnu 1945.
Největší obce na ostrově jsou Mali Lošinj, Veli Lošinj a Nerezine. Díky teplému mořskému proudu má mírnější a příjemnější podnebí a podstatně více vegetace.
Obyvatelstvo se zabývá zemědělstvím, rybolovem a zpracováním ryb, tradiční stavbou malých lodí. Pro jižní část ostrova je stále výraznějším ekonomickým činitelem cestovní ruch.
Díky osorskému mostu je Lošinj velmi dobře dostupný přes ostrov Cres. Na Cres se lze dostat trajektem z pevniny (Brestova - Porozina) nebo z ostrova Krku (Valbiska - Merag), který je s pevninou spojen Krcký mostem. Cresem a Lošinjem vede od severu k jihu dobrá komunikace. V sezóně jezdí pouze v některých dnech také trajektová linka Zadar - Mali Lošinj se zastávkami na ostrovech Severodalmatského souostroví (Ist, Olib, Silba, Premuda).
Prohlédněte si aktuální nabídky ubytování na ostrově Lošinj.