Toulky po Kornatských ostrovech - 2. část

Kornatské ostrovy: turistické a vyhlídkové body, robinzonské pobyty, jachting, potápění, rybolov, organizované výlety, vstupné.

Chorvatsko... Články ... Témata ... Toulky po…
Publikováno: 19.03.2010


Turistické stezky a vyhlídkové body

Kornati
Kornatské ostrovy, zátoka Bodovac na ostrově Žut

Ostrovy samy a jejich vnitrozemí mají mnoho krásných míst; některá z nich bývají středem zájmu návštěvníků, jiná nebyla dosud v širším měřítku "objevena". Na Kornatech je např. 8 upravených a značených turistických stezek na vyhlídkové body, z nichž je široký rozhled buď na celý archipelag, nebo na jeho zvlášť krásné části. Ti, kdo se rozhodnou vydat se po nich a poznávat tak vnitrozemí ostrovů, se však nesmějí pohybovat mimo stezky a jakkoli poškozovat zdejší přírodu. Uvádíme seznam těchto turistických cest:

  • ostrov Kornat: ze zátoky Kravljača na vrch Metline (237 m) a ke geologickému fenoménu Magazinova škrila (nejdelší stezka)
  • ostrov Levrnaka: ze zátoky Levrnaka na Veli Vrh (118 m)
  • ostrov Mana: ze zátoky Mana na vyhlídku v 65 m n. m.
  • ostrov Piškera: od lokality stanovi na vrch Otočevac (127 m)
  • ostrov Lavsa: ze zátoky Lavsa na Zimski vrh (98 m) a na Veli vrh (112 m)
  • ostrov Ravni Žakan: od přístavu na vrch vysoký 38 m
  • ostrov Smokvica: ze zátoky Lojena na vrch Smokvica a do zátoky Vodena na severozápadní straně ostrova
  • ostrov Kurba Vela: z jihovýchodního mysu Mede na vrch Južna glava (117 m).

Robinzonské pobyty

Kornati
Kornatské ostrovy od jihovýchodu,
v popředí ostrov Kurba Vela

K velmi oblíbeným rekrečním aktivitám patří v posledních letech tzv. robinzonské pobyty (robinzonski turizam), které jsou kornatskou specialitou. Organizují je chorvatské cestovní agentury, které tak umožňují milovníkům přírody pobyt v ekologicky nedotčeném prostředí, stranou civilizace. Těm, kdo chtějí takto strávit dovolenou, nabízejí pobyty na samotách např. na ostrově Kornat, Lavsa, Ravni Žakan nebo Smokvica Vela, případně na ostrovech mimo vlastní území národního parku, např. Sit či Žut. Staré rybářské domky, kterým tu říkají stanovi jsou zařízeny jednoduše, podle kornatské tradice. Moderní Robinzon tu však má dispozici plynový vařič, cisternu s vodou a v některých se může dočkat i teplé vody a osvětlení, které zajišťují solární panely. Také se může dohodnout s agenturou na pravidelném zásobování.

Jachting na Kornatských ostrovech

Jachtaře lákají na Kornaty projíždky jejich labyrintem ostrovů a ostrůvků, průlivů a úžin, nádherně vyhřátých sluncem a svádějících ke koupání a k provozování vodních sportů. Jachtaři tu nemají problémy se zrádnými a nebezpečnými větry, především s bórou (burou). Vane tu většinou příjemný maestral.

Kornati
Kornatské ostrovy, Marina Piškera

Mariny, tedy jachtařské přístavy, jsou na Kornatech dvě - jedna na ostrůvku Vela Panitula těsně proti ostrovu Piškera - Marina Piškera, druhá - Marina Žut je na ostrově Žut, tedy již mimo hranice národního parku. Oba přístavy mají i velké sběrače na užitkovou vodu a cisterny s dováženou pitnou vodou, takže se jachtaři mohou zásobit podle potřeby.

Jachty mohou kotvit na mnoha místech na Kornatech; pokud však jachtař chce zůstat na území národního parku přes noc, musí se rozhodnout buď pro marinu nebo pro některou z 19 zátok, které jsou přesně stanoveny (např. zátoka Statival, Tomasovac, Vrulje, Opat, Lavsa a další (podrobněji v aktualitě: Možnosti rekreace a předpisy pro chování v národním parku "Kornati").



Potápění

Mnozí jachtaři jsou zároveň i náruživými potápěči a moře kolem Kornatů jim k tomu poskytuje výborné terény a mimořádně bohatou podmořskou faunu i flóru. V podmořských stěnách ostrovů, ostrůvků i útesů jsou nesčetné jeskyně, pukliny, díry, praskliny, průchody, podmořské útesy, převisy, rozsedliny, římsy ap., kde žijí desítky, mnohdy i stovky druhů měkkýšů, hlavonožců, žahavců, korýšů, ostnokožců, hub a přes 40 druhů ryb. K barevnosti mořské flóry přispívají především ruduchy (Jania rubens) a z fauny nádherné rohovitky (Paramuricea clavata) z rodu žahavců, kterým tady říkají gorgonie, a některé houby, především houba trsovitá (Argelas oroides); ve větších hloubkách pak patří primát zde již vzácnému korálu červenému (Corallium rubrum).

Individuální potápění není na území národního parku povoleno. Je možné se zúčastnit potápěčských výletů, které organizují potápěčská centra (mají povolení od správy národního parku k této činnosti) na Murteru, ve Vodicích, v Šibeniku a na dalších místech. V jednodenních výletech je zahrnuta doprava na místo potápění a doprovod odborného instruktora. Je povoleno se potápět pouze ve zvlášť vymezených oblastech (na lokalitách u ostrovů Borovnik, Mana, Veli Rašip, Vela Panitula, Mala Panitula, Kasela, Oključ, Kornat (Opat - Tanka Prisliga), Samograd, a to pouze do vzdálenosti 50 metrů od břehů těchto ostrovů, a způsobem, který stanovila Státní správa ochrany přírody Chorvatské republiky.

Kornati
Kornatské ostrovy, ostrůvek Vela Panitula
s Marinou Piškera

Rekreační rybolov

Podle předpisů platných od roku 2011 je na území NP "Kornati" rybolov zakázán! Povolení od správa NP "Kornati" mohou získat pouze obyvatelé, majitelé nemovitostí a členové jejich rodin.

Organizované výlety do národního parku

Telašćica
Dugi otok, zátoka Telašćica s jezerem Mir

A jak se do tohoto národního parku dostanou ti milovníci přírody, kteří nejsou ani jachtaři, ani potápěči nebo nevlastní žádné plavidlo? Je to velmi jednoduché - výlety na ostrovy pořádají turistické agentury a cestovní kanceláře ze všech míst v blízkých lokalitách, tedy mj. z letovisek kolem Šibeniku přes Biograd až po Zadar, dále z ostrovů Murter, Dugi otok, Pašman, Ugljan, , Žut, Žirje a z dalších míst.

Většinou jde o jednodenní výlety zaměřené na nejatraktivnější místa národního parku, buď s obědem v některé z restaurací, ale častěji s piknikem, obyčejně rybím, na místech, která jsou k tomu v rámci národního parku vyhrazena. Výlety se konají nejrůznějšími plavidly, od komfortních jachet po rybářské čluny, a jejich cena se pak samozřejmě liší. V ceně bývá už zahrnuto vstupné do národního parku. Protože Kornati jsou od pevniny dost vzdálemy - 10 až 20 nám. mil, vyráží se ráno a návrat do výchozího místa je ve večerních hodinách.

Radu a podrobnou informaci poskytne zájemcům o výlety správa národního parku Kornati v obci Murter na ostrovu Murter.

Kornati
Kornati

Návštěva Kornatů se zejména při výletech z oblasti severozápadně a severně od tohoto národního parku často spojuje s návštěvou sousední velmi přitažlivé oblasti - chráněné krajinné oblasti (chorv. park prirode) Telašćica na ostrově Dugi otok. Tato kouzelná obrovská zátoka, pokládaná za jednu z nejkrásnějších na Jadranu, bývala původně i se svým okolím (teplým slaným jezerem Mir a rozeklanými malebnými útesy Grpašćak) součástí národního parku Kornati. Dnes je přírodním parkem s vysokou návštěvností.

Pokud se rozhodnete pro organizovaný výlet na Kornatské ostrovy odkudkoli, zjistěte si předem podrobně trasu výletu. Místní agentury a majitelé výletních lodí často mylně lákají turisty na "Izlet Kornati" (Výlet na Kornati). Loď s turisty propluje průlivem Mala Proversa a mezi ostrůvky u severozápadního cípu Kornatských ostrovů podél hranic národního parku (aby provozovatel nemusel platit vstupné), kolem atraktivního majáku ostrůvku na Vela Sestrica a poté zamíří k severozápadu na ostrov Dugi otok do výše zmíněné, neméně krásné, zátoky Telašćica. Turisté pak mnohdy nevědí, že národní park Kornati vůbec nenavštívili.

Vstupné do národního parku

  Vstupné do národního parku Kornati musí platit každý návštěvník, ať přijíždí za jakýmkoliv účelem a jakýmkoliv plavidlem. Vstupenky se mohou koupit v recepci správy národního parku v letovisku Murter na stejnojmenném ostrově, v recepcích umístěných na ostrovech národního parku a na dalších místech mimo hranice národního parku.

Pro návštěvníky národního parku, kteří přijíždějí s organizovanými výlety, zajišťuje vstupenku pořadatel výletu.


« Toulky po Kornatských ostrovech - 1. část «



Související články

Vstupné do národních parků
Možnosti rekreace a předpisy pro chování v národním parku "Kornati"
Archeologický průzkum byzantské pevnosti na Kornatských ostrovech
Několik zajímavostí z Kornatských ostrovů
Hory dalmatských ostrovů


Mohlo by vás zajímat