Památky UNESCO | Kulturní akce | Hlavní muzea |
Regionální muzea | Námořní muzea, akvária |
Aktuální informace:
Muzea, památky a národní parky jsou návštěvníkům normálně otevřeny. Kvůli koronaviru byly zrušeny velké hromadné kulturní, zábavní a sportovní akce. Budou se konat jen některé menší akce, u nichž se nepředpokládá příliš vysoká návštěvnost. Města a obce pomalu doplňují letní kulturní a zábavní program, který obohacuje turistickou nabídku. Více informací najdete v aktualitách: Výběr z kulturních a zábavních akcí na Jadranu v sezóně 2020 a Z nabídky kulturních, zábavních a sportovních akcí v Istrii v sezóně 2020.
Zábava
Diskotéka v Primoštenu |
Rozšíření možností zábavy se zejména v posledních letech věnuje velká pozornost. Je všeobecně známo, že současnému návštěvníku pobřeží už zdaleka nestačí pouze ležet na pláži, opalovat se, občas se vykoupat, případně jednou nebo dvakrát vyjet hromadně na nějaký organizovaný obvyklý výlet. Dnes se chce bavit a je pro něj samozřejmá návštěva diskoték, účast na různých společenských hrách a zábavních show, na volbách nejrůznějších Miss, karnevalech a na dalších akcích. Rád se účastní i nejrůznějších sportovních soutěží, i za účasti zástupců různých národů, rád se jde podívat na místní tradiční hry, na vystoupení pěveckých souborů, na ukázky lidových tanců. Zábavou je pro něj i návštěva různých trhů, poutí, lidových slavností a festivalů. Není sebezapadlejší místo na pobřeží či na ostrovech, aby neuspořádalo v průběhu léta alespoň několik zajímavých akcí, od maškarních průvodů přes poutě k místním svatým, aby tu nehrála hudba k tanci, nekonaly se lidové veselice pojící se k místní tradici.
Ve větších městech (Splitu, Pule, Rijece atd.) a letoviscích může mladší generace zavítat do celé řady místních klubů s bohatým programem diskoték a koncertů (viz aktualita: Diskotéky a hudební kluby na Jadranu). Hitem posledních let jsou "beach party", které se konají na mnoha jadranských plážích (viz aktualita: Proč se Novalja stala jedničkou mezi mladými?). I na chorvatském Jadranu se konají velké hudební festivaly s účastí zahraničních hvězd, na něž se sjíždějí tisíce nebo desetitisíce návštěvníků. K těm nejznámějším patří:
- Dimensions Festival, Pula: www.dimensionfestival.com
- Outlook Festival, Pula: www.outlookfestival.com
- Monte Paradiso Festival, Pula: www.monteparadiso.info
- Seasplash Festival, Šibenik: www.seasplash.net.
- Festivaly na pláži Zrće, Novalja (na ostrově Pag) v klubech: Papaya, Aquarius, Kalypso, Euphoria a Noa, např. Hide Out Festival, Fresh Island Festival, Black Sheep Festival, Sonus Festival, DJ Mag Beach Festival a Armada Croatia Festival. Informace: www.papaya.com.hr, www.aquarius.hr, www.kalypso-zrce.com, www.noa-beach.com, www.euphoriazrce.com.
- Love International Festival, Tisno (dříve Garden Festival): www.loveinternationalfestival.com
Pokračují i další festivaly, které patřily rodiny "Garden" festivalů: Festival Electric Elephant (www.electricelephant.co.uk), Stop Making Sense (www.stopmakingsense.eu), Festival SuncéBeat (www.suncebeat.com), Soundwave Festival Croatia (www.soundwavecroatia.com). - Ultra Europe Festival, Split, Brač, Hvar, Vis: www.ultraeurope.com
V posledních letech se zábavní nabídka v Istrii rozšířila o velké aquaparky, které jsou zatím na jadranském pobřeží výjimečné, a to v Novigradu (Istrie má první aquapark v Chorvatsku) a v Poreči (V Poreči byl otevřen další istrijský aquapark - "Aquacolors").
Plánujete léto na Jadranu? Prohlédněte si aktuální nabídku dovolené v Chorvatsku.
Folklorní večer v Biogradu na moru |
Nejvýznamnější památky v přímoří - UNESCO
K významným památkám, zapsaným do listiny světového kulturního dědictví organizace UNESCO, patří v chorvatském přímoří:
- staré město Dubrovník (v rámci městských hradeb) v Jižní Dalmácii (1979),
- Diokleciánův palác ve Splitu (území někdejší císařské rezidence, v rámci jejího opevnění) na středním Jadranu (1979),
- soustava Plitvických jezer (a přilehlého území) v oblasti Lika (1979),
- komplex Eufraziovy bazilkiky v městě Poreči v západní Istrii (1997),
- staré městečko Trogir (v rámci hradeb) ve Střední Dalmácii (1997),
- katedrála v Šibeniku ve Střední Dalmácii (2000),
- Starigradské polje (Starogradsko polje) u městečka Stari Grad na ostrově Hvar (2008)
- Stećci - středověké náhrobní kameny (2016)
Dubrovník |
Plitvická jezera zahrnujeme do tohoto výčtu, i když neleží přímo v přímoří, ale jsou dosažitelná při výletech z pobytových míst u moře nebo při příjezdu na Jadran.
Související články
Chorvatské památky zapsané v seznamu UNESCO a nominace na další zápisy |
Kultura
Dubrovnické letní hry |
Snad ještě rychleji stoupá počet kulturních událostí, které byly po desetiletí úplnou popelkou. Mnohé z nich se již staly tradičními, mají své věrné návštěvníky a staly se i pro umělce, kteří při nich vystupují, prestižními. Zejména jsou oblíbené koncerty vážné hudby nejrůznějšího zaměření (komorní, duchovní, pěvecké recitály ap.), které se konají v jedinečném prostředí starobylých kostelů či paláců, anebo i pod širým nebem. Některá sympozia výtvarných umělců si získala značnou proslulost a mají své místo i v evropském měřítku. Umělecká díla vytvořená v jejich průběhu zůstávají v místě a stala se ozdobou náměstí, parků a nábřeží, a to i třeba v jednoduchých rybářských městečkách.
Pro informaci přehled nejznámějších zábavních a kulturních akcí, které mají dlouhou tradici (podrobněji jsou uvedeny v přehledu kulturních akcí na sezónu a u popisů míst):
- Festival Dubrovnické letní hry (Dubrovačke ljetne igre) 10.7. - 25.8., nejvýznamnější a nejprestižnější kulturní akce na pobřeží s kvalitní mezinárodní účastí, v jejich rámci divadelní hry, pěvecká a jiná koncertní vystoupení, vše v historickém prostředí starého Dubrovníka (např. "Hamlet" na pevnosti Lovrijenac, "Sen noci svatojánské" v parku Gradac, koncerty v atriu Knížecího paláce a v křížové chodbě františkánského kláštera, divadelní představení na náměstí Marina Držiće a na Gundulićově náměstí atd). Tematický článek: Nejstarší a největší chorvatský kulturní festival - "Dubrovnické letní hry".
- Osorské hudební večery (Osorske glazbene večeri), festival klasické hudby, v červenci a srpnu v městečku Osoru na ostrově Cres, současně probíhá i sochařské sympozium (sochy vytvořené na sympoziích v minulých letech zdobí dnes veřejná prostranství Osoru)
- Večery v Donatu (Večeri u Donatu), festival klasické hudby v kostele sv. Donáta v Zadaru
- Grisija v srpnu v Rovinji, velmi populární výstava obrazů pod širým nebem v rovinjské uličce tohoto jména, účast je naprosto volná - od renomovaných umělců po děti a naivní umělce-samouky
- Koncerty v Eufraziově bazilice (Koncerti u Eufrazijevoj bazilici) v Poreči, velmi hodnotné koncerty klasické hudby (sakrální i světské)
- Mezinárodní dětský festival v Šibeniku (Šibenski dječji festival), festival dětské tvorby i tvorby pro děti, má již tradici
- Splitské léto (Splitsko ljeto), festival divadla, opery a koncertních představení, významný festival, od poloviny července do poloviny srpna
- Sinjska alka v městečku Sinj (34 km severně od Splitu), historická tradiční soutěž na koních, jedna z nejpopulárnějších akcí v přímoří, na ni navazuje rovněž tradiční pouť k Divotvorné Panně Marii Sinjské
- Rábské rytířské hry (Rapske viteške igre) se konají s přestávkami již od 14. stol., soutěž ve střelbě z kuše a lidová slavnost k oslavě patrona Rábu, sv. Kryštofa, dvakrát za rok: 9.5. a 27.7.
- Festival dalmatských lidových pěveckých souborů (Festival dalmatskih klapa) v Omiši, festival staré i nové dalmatské lidové písně, vystupují nejlepší soubory z Dalmácie, červenec
- Hvarské letní představení (Hvarsko ljetne priredbe), festival divadla, tance a hudby, město Hvar červenec - září
- Rytířské hry Moreška a Kumpanija na ostrově Korčula (v Korčule a v Blatu), několikrát v průběhu sezóny.
Představení rytířské hry Moreška v Korčule |
Muzea
Muzea v přímoří jsou otevřena většinou od 8:00, případně od 9:00 do 12:00 hod. a od 15:00 do 18:00 hod., v sobotu obvykle jen dopoledne. V neděli je v některých muzeích zavřeno, v některých otevřeno jen dopoledne. Zavírací dny bývají různé (většinou v pondělí, ale není pravidlem). Vzhledem k nejednotné úpravě pracovní doby se doporučuje informovat se u místního turistického sdružení.
Hlavní muzea v přímoří-
Pula
- Archeologické muzeum (Arheološki muzej)
-
Rijeka
- Námořní a historické muzeum (Pomorski i povjesni muzej Hrvatskog primorja)
-
Mali Lošinj
- Muzeum Apoxyomena (Muzej Apoksiomena), viz článek: Bylo otevřeno Muzeum Apoxyomena v letovisku Mali Lošinj
-
Zadar
- Stálá výstava sakrálního umění "Zlato a stříbro Zadaru"(Stalna izložba crkvene umjetnosti "Zlato i srebro Zadra"
- Archeologické muzeum (Arheološki muzej)
-
Split
- Archeologické muzeum (Arheološki muzej)
- Muzeum chorvatských archeologických památek (Muzej hrvatskih arheoloških spomenika)
- Galerie děl sochaře Ivana Meštroviće (Galerija Ivana Meštrovića)
- Etnografické muzeum (Etnografski muzej)
-
Vid u Metkoviće
- Muzeum Narona (Muzej Narona), viz článek: Jedinečné archeologické "Muzeum Narona" ve Vidu bylo otevřeno
-
Dubrovník
- Muzeum františkánského kláštera (Muzej franjevačkog samostana
- Muzeum dominikánského kláštera (Muzej dominikanskog samostana)
- Akvarium (Akvarij)
- Etnografické muzeum Rupe (Etnografski muzej Rupe
- Knížecí palác (Knežev dvor)
- Klenotnice katedrály (Riznica katedrale)
- Námořní muzeum (Pomorski muzej)
Některá zajímavá regionální muzea:
-
Poreč
- Vlastivědné muzeum Porečského kraje (Zavičajni muzej Poreštine)
-
Pazin
- Etnografické muzeum (Etnografski muzej)
- Muzeum zvonů (Muzej zvona)
-
Rijeka
- Muzeum města Rijeky (Muzej grada Rijeke)
-
Vrbnik
- Knihovna D. Viteziće (Biblioteka D. Vitezića)
-
Košljun (Punat)
- Klášterní knihovna (Samostanska biblioteka)
-
Cres
- Creské muzeum (Creski muzej)
-
Ráb
- Sbírka sakrálních předmětů v kostele sv. Justiny (Izložba crkvene umjetnosti)
-
Biograd
- Vlastivědné muzeum + náklad potopené lodi ze 16.stol. (Zavičajni muzej + Zbirka brodskih tereta)
-
Šibenik
- Muzeum města Šibeniku (Muzej grada Šibenika)
-
Trogir
- Sbírka kláštera benediktinek (Zbirka samostana benediktinki)
- Městské muzeum (Gradski muzej)
-
Split
- Sbírka františkánského kláštera Poljud (Zbirka franjevačkog samostana Poljud)
- Umělecká galerie (Galerija umjetnina)
-
Škrip
- Bračské muzeum (Muzej Brača)
-
Hvar
- Klenotnice katedrály (Riznica katedrale)
- Sbírka františkánského kláštera (Zbirka franjevačkog samostana)
-
Vis
- Archeologická sbírka Issa (Arheološka zbirka Issa)
-
Sinj
- Sbírka františkánského kláštera (Zbirka franjevačkog samostana - Muzej Cetinske krajine)
-
Korčula
- Městské muzeum (Gradski muzej)
- Galerie ikon (Galerija ikona)
- Opatská klenotnice (Opatska riznica)
-
Cavtat
- Sbírka B. Bogišiće/knihovna (Zbirka B. Bogišića/biblioteka
Muzea mořeplavby (námořní) a akvária na pobřeží Jadranu
-
Akvária:
- Poreč (viz aktualita: Nové akvárium v Poreči)
- Rovinj
- Pula (viz aktualita: Akvárium v Pule - jedno z nejpřitažlivějších mořských akvárií na Jadranu)
- Crikvenica
- Baška na ostrově Krku
- Vodice (viz aktualita: Nové akvárium a námořní muzeum v letovisku Vodice)
- Dubrovník
-
Muzea:
- Rijeka
- Biograd na moru (včetně sbírky předmětů z potopené benátské lodi ze 16. stol)
- Krapanj (se zaměřením na lov hub)
- Split (nová instalace muzea v pevnosti Gripe)
- Orebić
- Korčula (v rámci městského muzea, se speciálním zaměřením na stavbu rybářských lodí)
- Vrboska (Rybářské muzeum)
-
Malakologická muzea (muzea mušlí):
- Baška na ostrově Krku
- Baška Voda
- Makarská
Malakologické muzeum v Bašce Vodě |
Plánujete léto na Jadranu? Prohlédněte si aktuální nabídku dovolené v Chorvatsku.