Kde lze na Jadranu dobře nakoupit zeleninu a ryby?

Chorvatsko... Články ... Témata ... Kde lze na Jadranu…
Publikováno: 19.06.2006

Hvar
Tržiště ve Hvaru

Návštěvníci jadranského pobřeží jistě uvítají informaci o tom, kde mohou nejvýhodněji, v co největším výběru a v nejlepší kvalitě nakoupit po dobu svého pobytu u moře zeleninu, ovoce, jako i další zemědělské výrobky, případně i ryby a mořské plody. V naší informaci jsou uvedena jak velká přímořská místa, tak i mnohá menší a některá malá letoviska na pobřeží a ostrovech.

Turistům, kterým mnohdy dělá potíže orientovat se v kvalitě zdejší široké nabídky, se doporučuje všímat si, kde a co nakupují místní hospodyně a podle nich se při nákupu řídit.

Ti, kdo chtějí nakoupit skutečně kvalitní ryby, by si měli přivstat a zkusit to nejen v dále uvedených rybárnách, ale i přímo v přístavech, kam přijíždějí z lovu rybářské čluny. Většinou se dá s rybáři koupě dobře domluvit.

Istrie, Kvarner a Chorvatské přímoří


Rybárna v Malém Lošinji

Severozápadní přímoří Istrie je již na první pohled zemí úrodnou, obhospodařovanou mnohdy až k samým jadranským břehům. Není město nebo i malá osada, a to i pár kilometrů od moře, kde by nebylo možné v létě koupit čerstvé plodiny nejrůznějšího druhu. Ve větších místech je pak nabídka těchto výrobků soustředěna na trzích, tržnicích a rybárnách. V které dny se konají trhy ve istrijských vnitrozemských městech, uvádíme v aktualitě: Z nabídky kulturních, zábavních a sportovních akcí v Istrii v sezóně 2016.

V letovisku Umag se tržnice s rybárnou nachází u nového obchodního domu.

V Novigradu není tržnice, umístěná asi 200 m od přístavu, veliká, ale veškeré plodiny jsou zdejší, z okolních zahrad a polí. Velmi dobrou pověst tu mají dvě malé kryté rybárny. Místní tvrdí, že právě ryby ulovené při nedalekém ústí řeky Mirny a podávané v místních rybárnách představují špičkovou kvalitu.


Tržiště ve Visu

V Poreči je velmi snadné tržnici i rybárnu nají. Nacházejí se v samotném středu města blízko velkého parkoviště, a jsou ve své otevřené i kryté části velmi dobře organizovány.

Ve Vrsaru, v tržnici za benzinovou čerpací stanicí, se prodává kvalitní zelenina a ovoce od místních zemědělců. Velmi dobrá je i nabídka ryb, mořských plodů v malé kryté rybárně nedaleko tržnice, pocházející z denních úlovků místních rybářů.

V Rovinji je tržiště zeleniny a ovoce v severním přístavu, v blízkosti rozsáhlých polí s těmito plodinami. Většinou se tu prodávají i houby. Jen nedaleká malá rybárna není v souladu s významem tohoto velkého letoviska a s místní poptávkou.

Tržnice v Pule se řadí k nejpěknějším na Jadranu. Je totiž umístěna, resp. její krytá část, v krásné secesní budově nedávno plně obnovené. Nabídka zeleniny a ovoce je tu opravdu špičková - pochází z širokého a bohatého zemědělského zázemí tohoto největšího istrijského města. Rybárna je umístěna ve stejné budově jako tržnice zeleniny a ovoce. Lze v ní koupit nejrůznější mořské ryby a plody, vyskytující se ve zdejších vodách.


Z rybárny v Supetaru (2010)

Slabší je nabídka v letovisku Medulin. Zelenina a ovoce se prodává jen v pár stáncích asi 100 m severně od zdejších přístaviště. Ryby je možno koupit jen přímo od rybářů.

Nevelká, ale kvalitní je nabídka ryb v letovisku Moščenićka Draga na Kvarnerské riviéře. Ryby se prodávají v malé hale přímo v přístavišti.

Opatijská tržnice zeleniny a ovoce i rybárna patří mezi velmi dobře zásobené. Obvyklý sortiment je tu po celou sezónu doplňován sýry z pohoří Učka (z kravského mléka), jedlé kaštany (na podzim), výborné třešně (koncem června) a další sadařské a zemědělské výpěstky.

Velmi široký je sortiment prodávaný v tržnici ve Rijece, obsahující např. i speciality z nedalekých zemědělských oblastí, např. sýr z Grobniku nebo brambory z Gorského kotaru. Větší část této velké tržnice je umístěna v kryté hale, kde je též prodejna masa a rybárna. Ta se pokládá za druhou největší rybárnu na severním Jadranu - hned po italském Terstu. Vzhledem k tomu, že moře v okolních vodách Kvarnerského zálivu, Kvarneriće a Velebitského průlivu jsou bohaté raky a ráčky, je jimi i zdejší rybárna mimořádně dobře zásobena.


Med, olivový olej a levandule ve Hvaru

Tržnici v Crikvenici lze najít blízko autobusového nádraží. Prodává se zde zelenina a ovoce pocházející ze Severní Dalmácie a s ostrova Krku. Hlavní rybárna je v kryté hale tržnice, s celkem bohatou nabídkou. Ještě jedna menší rybárna je nedaleko.

Tržnice v Novém Vinodolském se nachází ve staré části města, blízko pošty. Zeleninu tu prodávají zemědělci především ze Severní Dalmáci a z Liky. Zdejší rybáři prodávají své úlovky ve dvou malých, dobře zásobených rybárnách. Místní zelenina ze zdejšího kraje se prodává v diskontní prodejně asi 300 m od přístavu směrem na Bribir.

Na ostrově Krku, na jeho úrodných poljích roste kvalitní zelenina, v zahradách zase ovoce. Prakticky v každém větším ostrovním přímořském místě jsou dobře zásobené tržnice se spoustou čerstvých plodů. Největší je ve městě Krku, blízko přístavu, v komplexu obchodního domu, k němuž paří i dvě malé rybárny. Ještě další, třetí, je asi o 100 m dál. Díky dosti početným rybářům v místě je nabídka ryb dobrá, především pokud jde o tzv. modré ryby.


Z rybárny v Malém Lošinji (2011)

Podobnou tržnici a rybárnu v rámci nového nákupních střediska má letovisko Malinska.

V Bašce je jen několik málo stánků s ovocem a zeleninou při hlavní cestě, kde se současně prodávají i ryby. Nejbohatší je nabídka rajčat, které jsou velmi rozšířenou plodinou na celém ostrově a lze je koupit všude na Krku.

V Rábu na stejnojmenném ostrově je dobře zásobená, ale nevelká tržnice ovoce a zeleniny, jakož i rybárna součástí nového nákupních střediska Palit, nedaleko přístavu.

Tržnice v Cresu (na ostrově Cresu) není veliká, ale dobře ji zásobují okolní zahrady a pole. Nabídku zemědělských plodin doplňuje olivový olej z ostrova. Často se tu prodává i ovčí sýr, v červnu se nabídka rozšiřuje o výborné třešně.

Rybárna v Malém Lošinji na ostrově Lošinj je umístěna v pěkné restaurované budově přímo v přístavu. Ryb se zde nabízí hodně, ale jsou mimořádně drahé. Několik set metrů jihovýchodním směrem je tržnice, v níž se prodává hlavně dovážená zelenina a ovoce (z Ravných kotarů na pevnině), pár stánků nabízí i místní zeleninu, především saláty.


Tradiční produkty Visu

V letovisku Veli Lošinj se prodává místní zelenina ve stáncích nad přístavem (pár set metrů od moře). V přístavu je sice pěkná rybárna, ale ryb bývá málo a nebývají každý den.

Na ostrově Pagu v obci Novalja se tržnice nachází asi 50 m od přístavu. Nabídka není veliká, ale je to zelenina vypěstovaná na ostrově. Kromě toho se nakupuje přímo u zemědělců; ti prodávají i velmi dobré sýry. V blízkosti tržnice nabízejí na stáncích své úlovky zdejší rybáři.

Severní Dalmácie

Na ostrově Silba se na pár stáncích uprostřed obce prodává zelenina dovezená ze Zadaru a jeho okolí; nabídka není velká. Podobně je to i s prodejem ryb.


Tržnice v Zadaru (2010)

Zadarská tržnice, snad největší a z nejlépe organizovaných na jadranském pobřeží, je od přístavu oddělena vysokou zdí starého městského opevnění. Má otevřenou i krytou část. Prodává se v ní to nejlepší, co dozrává v úrodném zadarském zázemí. Mezi hlavní dodavatele patří oblast Ravni kotari, patřící k nejvyhlášenějším zemědělským krajům v Dalmácii. Na početných stáncích lze najít krásnou čerstvou místní zeleninu. Vyskytuje se i dovozová zelenina, ale o tu není takový zájem. Součástí areálu je i krytá rybárna, která je stejně dobře zásobená jako zeleninová tržnice. V nabídce nechybějí ani tuňáci z nedalekého umělého chovu, solené ryby (sardele) - specialita obce Kali na ostrově Ugljan, a četné mušle.

Tržnice s bohatou nabídkou zeleniny mají i v obcích Bibinje - Sukošan. V Biogradu na moru, Pakoštanech a Pirovci, jižně od Zadaru. Tržnice a stánky těchto míst zásobuje kvalitní zeleninou úrodné okolí Vranského jezera, pečlivě obhospodařované. Ve zdejších rybárnách jsou k dostání jak mořské ryby, tak i ryby sladkovodní z Vranského jezera.

Na ostrově Murter jsou dobře zásobené tržnice zeleninou ve všech třech větších místech. Přestože na Murteru působí mnoho rybářů, jsou ve zdejších rybárnách k dostání jen malé ryby, a to v omezeném množství.


Krevety v rybárně v Supetaru (2010)

Na ostrově Ugljan jsou malé tržnice se zelenou ve všech třech větších obcích. V obci Ugljan se prodává v přístavu zelenina i ovoce, u pár stánků i ryby. V Preku je tržnice dobře zásobena zeleninou z ostrovních zdrojů. Zde je možno též nakoupit kvalitní ryby, dodávané proslulými rybáři z vedlejší obce Kali. V nabídce nechybí ani solené sardele, které jinde na jaderském pobřeží téměř nejsou k dostání a právě v Kali se udržel tento způsob zpracování malých modrých ryb. V letovisku Kukljica je rybárna uprostřed obce, vedle obecního úřadu. Má solidní nabídku zeleniny i ryb.

Na ostrově Pašmanu, v obcích Pašman, Tkon a Ždrelac, se kvalitní zelenina ze zdejšího ostrova prodává ve stáncích na nábřeží. Ryby je možno koupit jen přímo od rybářů (brzy ráno, po příjezdu z lovu).

Na ostrově Dugi otok se zelenina prodává na stáncích jen v obcích Sali a Božava. V ostatních vesnicích je třeba to zkoušet jen přímo u zemědělců.

V Tribunji na pevnině je malá tržnice zeleniny a ryb.

Bohatě zásobenou tržnici mají v letovisku Vodice. Nachází se v areálu nového obchodního střediska a je v ní možno koupit i ryby a různé zemědělské produkty.

V Šibeniku jsou tržnice dvě; ta stará v historické budově Malé lodžie u kostela sv. Jana (Sv. Ivan), je jen pár stánků. Větší nabídka je soustředěna do nové tržnice v centru města, v městské části zvané Drage, v jejíž části je i rybárna. Obě části tržnice jsou velmi dobře zásobeny. Rybárna má vždy dostatek mušlí, pocházejících z nedalekých míst na řece Krce, kde se mušle pěstují.

Malá tržnice se zeleninou v Primoštenu, nacházející se na pobřeží u staré městské části, je dobře zásobena, ale ryby se tu v sezóně dostanou jen málokdy.

Střední Dalmácie

Split
Rybí tržnice ve Splitu

V Rogoznici se ryby prodávají prakticky každodenně. Ryby z rybářských člunů se právě zde nakládají na auta dopravující je do obchodů ve vnitrozemí a přitom vždy zbude něco pro místní zájemce. Zelenina se kupuje ve stáních pod schody vedoucími do kostela. Lepší as bohatší výběr je však ve stáncích na druhé straně mostu, kde jsou i době prodejny masa.

V Trogiru je pěkná a prostorná tržnice. Lze ji najít u mostu, který vede z pevniny starého města. Nabídka je tu mimořádně bohatá, neboť zelenina pochází z velmi úrodného kaštelského polje. Zatímco ve většině tržnic vysoce převažuje zelenina, v Trogiru mají na stáncích širokou paletu ovoce - podle ročního období. Zvlášť vyhledávané jsou zdejší třešně, které pak vystřídají broskve, renklody, vinné hrozny atd. V krytá části je dobře zásobená rybárna.

Největší přímořské město, Split, má i svému významu odpovídající nabídku ovoce, zeleniny, zemědělských výrobků a ryb. Zdejší tržnice u východní hradební zdi Diokleciánova paláce je známa široko daleko. Prodávají se ve výborné kvalitě snad všechny druhy zeleniny, velký je i výběr ovoce. Hlavním dodavatelem jsou jednak Kaštely, jednak zahrady a sady kolem Podstrany, kde je zemědělsky využit každý kousek půdy. Na stáncích se prodávají i sýry, vejce, med, olivový olej, sušené i čerstvé fíky a další plodiny. Rozsahem své nabídky a kvalitou plodin se splitská tržnice vyrovná i proslulé tržnici v hlavním chorvatské městě - Záhřebu. Budova rybárny (výhradně se jí tu říká peškarija, z italštiny) se nachází při protilehlé, tj. západní vnější zdi Diokleciánova paláce, v Marmontově ulici. Spolu s rijeckou a zadarskou jsou to největší prodejny ryb a vynikají spolehlivou, širokou nabídkou. Zájemce tu vždy najde značnou část druhů ryb a mořských plodů žijících v Jadranu. Např. ke stálému sortimentu patří zde tuňáci. A je první jadranskou rybárnou, kde začali prodávající čistit ryby na žádost kupujících.


Kačićovo náměstí v Makarské,
tržnice je v levém rohu

I tržnice v Omiši, byť není velká, je dobře zásobena. Nachází se u mostu, při magistrále. Prodává se v ní zelenina a ovoce z úrodného vnitrozemí. Součástí je i několik stánků s rybami. Nabídka je vždy dost velká a kvalitní, neboť v Omiši je dost aktivních rybářů.

Pěknou tržnici má Makarská, nachází se nad Kačićovým náměstím (Kačićev trg). V sezóně se tu prodává hlavně zelenina a ovoce z delty Neretvy. Rybárna je v krytém prostoru vedle tržnice. Ryb se zde prodává vždy dost a kromě toho se ryby mohou nakupovat i přímo na rybářských lodích zakotvených po návratu z lovu u pobřeží.

Tržnice na ostrově Brači nejsou veliké. Největší je v Supetaru, ale její nové umístění není nejoptimálnější (u autobusového nádraží). Do zdejší rybárny se jezdí pro ryby z celého ostrova.


Rybárna v Supetaru (2010)

V Postiře se malé staré tržiště nachází u kostela. Všechno, i ryby se prodává v několika otevřených stáncích. Výběr domácí zeleniny je bohatý, stejně i ovoce. Jsou tu ke koupi i různé citrusové plody, především mandarinky, pěstované na ostrově, broskve aj. Daří se tu i kiwi. Zelenina a některé běžné druhy ovoce se sem dovážejí z Podstrany, broskve rovněž z pevniny, z vnitrozemského Vrgorce.

V Milně je malá tržnice nedaleko pošty. Dobrý je i výběr ryb, a to jak lovených (menší modré ryby), tak i chovaných v okolních vodách.

V Bolu je tržnice na plošině nad přístavem, prodává se jen zelenina dovážená sem z delty Neretvy. Ryby se v Bolu neprodávají (ani v rybárně, ani jiným způsobem).


Z rybárny v Supetaru (2010)

Na ostrově Hvaru je nejlepší tržnice ve městě Hvaru, vedle katedrály. Není velká a prodává se v ní zelenina od místních zemědělců a zahradníků, i dovážená. Místní trhovci prodávají i med, nakládané kapary, granátová jablka, domácí pálenky (rakije), levanduli sušenou i levandulový olej. Na tržnici navazuje krytá rybárna, nepříliš dobře zásobená.

Téměř stejná je situace v Jelse. Tržnice se tam nachází těsně za benzinovou čerpací stanicí. Domácích plodin bývá velmi málo, úplně převládá zelenina dovážená z delty Neretvy. Rybárna je blíž pobřeží, ve stejné uličce, kde je kino. Ryby se v ní, a to v malém výběru, prodávají jen brzy ráno. Kdo chce lepší výběr, čekává brzy ráno přímo na břehu na rybáře, vracející se z lovu.

Ve Starém Gradu je tržnice v závěru Starigradského zálivu a je dobře zásobena místními zelináři a ovocnáři. Vedle je ve staré budově rybárna, pravidelně dobře zásobená.


Rozmanitá nabídka v rybárně v Komiži (2009)

Tržnice ve Visu (na ostrově Visu) je malá a nabídka v ní nebývá příliš veliká. Obvykle se však nabízejí i pomeranče a mandarinky (v odpovídající době). Vedle tržnice je stará rybárna, dost sešlá, která není moc dobře zásobená rybami.

Mnohem lepší je situace v Komiži. Tamější tržnice se co do výběru, šíře sortimentu a kvality plodin pokládá za jednu z nejlepších na Jadranu. Prodávají se v ní jen místní výpěstky a výrobky. Je možno si tu koupit i nakládané fíky, olivy, sušené fíky, pálenky a další produkty. Rybárna, snad nejmenší na Jadranu, je na náměstí Škvor a je podstatně lépe zásobená rybami než ta ve Visu.

Jižní Dalmácie

Na ostrově Korčula, ve stejnojmenném městě je velmi dobře zásobená zeleninová tržnice u schodiště k jižní korčulské bráně. Domácí zeleniny je však jen málo. Ceny všech plodin jsou extrémně vysoké. Rybárna je v krytém prostoru, pod zeleninovou tržnicí.

Ve Vela Luce na Korčule převažuje v tržnici domácí zelenina, pocházející z úrodného okolí města Blato. Dá se tu koupit i kvalitní olivový olej. Krytá tržnice je umístěna v budově vedle staré školy a kostela.


Murény v rybárně v Komiži (2009)

Na ostrově Lastovo se o zeleninu téměř nezavadí. To, co se na ostrově vypěstuje, stačí místní obyvatelé zkonzumovat. O mnoho lepší to není ani s rybami. Převážná část úlovků putuje přímo z člunů rybářů do zdejších restaurací, a tak je spíš otázka štěstí, podaří-li se v osadě Zaklopatica, kde se ryby překládají s rybářských člunů do dopravních prostředků majitelů pohostinských zařízení, pár ryb koupit. Ceny plodin a ryb či jiných výrobků jsou tu obzvlášť vysoké; svědčí o tom např. cena nakládaných kaparů. Ty tady všude rostou divoce, nemusí se o ně nijak pečovat, nálev je levný - podobá se nálevu na okurky. A cena? Půllitrová sklenička se prodává za více než 100 kun.

Na ostrově Mljetu se ryby kupují výhradně od rybářů. Maličké zeleninové tržiště je v Pomeně blízko hotelu a v osadě Polače u antických zřícenin. Spolu se zeleninou se tu obyčejně prodávají i zdejší výborné fíky a mandle.


Z rybárny v Malém Lošinji (2011)

Chce-li si turista pochutnat na čerstvých ústřicích a slávkách ve Stonu, v jeho blízkosti se v Malostonském zálivu a v Bistrině tyto plody uměle chovají, musí si hodně přivstat. Dají se tu koupit i četné druhy ryb, které sem vozí rybáři i z dost vzdálených míst. Tržnice je vedle obecního úřadu u městských hradeb. Slávky a ústřice se prodávají i ve stáncích při silnici.

Na ostrově Šipanu by byly výborné podmínky pro pěstování zeleniny na úrodném polji ve středu ostrova, ale není, kdo by ji pěstoval (počet obyvatel po léta výrazně klesá). A tak je v Šipanské Luce jen pár malých stánků s trochou zeleniny, spíš převládá nabídka místní pálenky a výborného olivového oleje. Šipanští rybáři mají velmi dobrou pověst a zřejmě mají i dnes dobré úlovky, ale ty hned odvážejí do Dubrovníku a na ostrově se o rybu nezavadí.


Hřebenatky svatojakubské v rybárně v Malém Lošinji
(2011)

V Dubrovníku jsou tržnice dvě. Větší z nich, méně honosná, ale velmi bohatě zásobená, je v Gruži, přístavní čtvrti. Převládá v ní široká nabídka neretvanské zeleniny a ovoce. Rybárna tu není veliká, ale je slušně zásobena rybáři, kteří v ní své úlovky i prodávají. Skutečně reprezentativní je tržiště v samém srdci starého Dubrovníku, na Gundulićově náměstí (Gundulićeva poljana). Všechna prodávaná zelenina a ovoce je domácího původu. Byla vypěstována v úrodné oblasti Konavle, jižně od Dubrovníka. Tu a tam jsou trhovkyně oblečeny v malebných lidových krojích z Konavle. Pár stánků je vyhrazeno rybám. Je celkem pochopitelné, že ceny na dubrovnickém tržišti, které je současně i turistickou atrakcí, jsou v sezóně vyšší než jinde. Za zmínku stojí, že před polednem zmizí veškeré stánky tohoto tržiště, prostor se uklidí a jejich místo zaujmou stolky a křesílka oblíbené kavárny.

Nejjižnější jadranská tržnice je v Cavtatu. Nachází se u severního přístavu a prodává se v ní výhradně jen to, co vyrostlo v oblasti Konavle. Když měli zdejší rybáři úspěšný lov, prodávají se tu i ryby.


Mohlo by vás zajímat