- Ostrov Cres leží v severozápadní části vnějšího pásu Kvarnerských ostrovů.
- Jde o jeden ze dvou největších jadranských ostrovů (rozloha: 405,78 km2). Prvenství co do velikosti drží Cres spolu s ostrovem Krk.
- Cres představuje také druhý nejdelší ostrov na Jadranu (po ostrově Hvar). od mysu Jablanac (Glavina) na severu až po mys Suha na jihu měří 66 km, široký je 2 - 13 km.
- Cres původně tvořil s ostrovem Lošinj jeden velký ostrov s názvem Apsyrtides. Byl to největší ostrov na Jadranu. Již ve starověku vybudovali řečtí nebo římští osadníci v nejužším místě ostrova, u města Osoru, úzký průplav, aby zkrátili plavbu svým lodím. Tak se oddělil Cres od Lošinje. V současné době oba ostrovy spojuje po většinudne otočný most. Aby mohly Osorským průplavem (Osorski tjesnac) proplouvat lodě, otáčí se most na krátkou dobu vždy ráno a večer (viz Jachting - mosty)..
- Pobřeží není příliš členité, vymyká se jen lokalita Punta Križa. Pár ostrůvků leží u jihozápadního pobřeží (Zeća, Zaglav, Galiola, Visoki).
- Sever ostrova Cres je hornatý. Severovýchod je vystaven působení silného větru z pevniny - bóře, pobřeží je tu pusté, nehostinné a téměř neobydlené. Chráněný severozápad je vlhčí, pokrytý bukovými, dubovými a habrovými lesy. V jižní části, kde se lesy až na malé výjimky nezachovaly, jsou rozsáhlé pastviny. V poslední desetiletích se zde s úspěchem provádí zalesňování na některých menších lokalitách, např. východně od Vranského jezera byly s úspěchem vysázeny borové lesy. Úrodná je pouze střední část ostrova kolem městečka Cres.
- Na hornatém severu ostrova se nachází Gorice (648 m. n. m.), nejvyšší vrchol Cresu.
- Cres nemá žádné povrchové vodní toky. Celý ostrov spolu ze sousedním Lošinjem je zásobován pitnou vodou z rozlehlého Vranského jezero (Vransko jezero).
- Najdete tu dvě ornitologické rezervace, zřízené k ochraně a zachování hnízdišť vzácného supa bělohlavého (gyps fulvus).
- Od roku 2006 se moře kolem lošinjsko-creského souostroví stalo první chráněnou rezervací delfínů skákavých (Tursiops truncatus) ve Středozemním moři.
- Na ostrově žije 2 289 obyvatel, z toho převážná většina ve městě Cres. Obyvatelstvo se věnuje zemědělství (pěstuje se hlavně vinná réva a olivovníky), dále chovu ovcí, stavbě lodí, rybolovu a zpracování ryb. V posledních desetiletích se výrazně prosazuje cestovní ruch.
- Hotelové ubytování nabízí jen Cres a Martinšćica. Ostatní místa představují malebné osady pro jednoduchý odpočinek a poskytují příjemné ubytování v soukromí.
- Cres má největší koncentraci kempů na celém chorvatském pobřeží; některé z nich jsou docela malé, tzv. minikempy. Kapacita v kempech značně převyšuje všechna hotelová zařízení na ostrově. Největší je kemp Kovačine v Cresu (kapacita 3 800 návštěvníků), Slatina v Martinšćici (1 614 návštěvníků), naturistický kemp Baldarin na poloostrově Punta Križa, Bijar a Preko mosta v Osoru, Brajdi v Beli a Zdovice ve Valunu.
- Největší obcí a zároveň administrativním střediskem je město Cres. O jednotlivých oblastech si přečtete zde.
- Hlavní ostrovní komunikace vede od severu na jih: od Poroziny přes Cres až do Osoru, odkud lze pokračovat přes most na ostrov Lošinj. Cres a Lošinj odděluje Osorský průplav (vybudovaný už ve starověku).
- Cres má dobré trajektové spojení, a to buď s pevninou linkou z Brestove (30 km jižně od Opatije) do Poroziny, nebo s ostrovem Krk linkou z Valbisek (na jihozápadě Krku) do Meragu (Krk je spojen s pevninou Krckým mostem).
Související články
Cres, ostrov neporušené divoké přírody
Letos bylo na Cresu zachráněno jedenáct supů bělohlavých
Hudební večery v pohádkové vesnici Lubenice
Na Cresu bylo otevřeno centrum na ochranu supů bělohlavých
Pět nejlepších pláží na Jadranu pro rodiny s malými dětmi
Na lokalitě Punta Križa na Cresu se bude stavět velký golfový komplex
Olivový olej z ostrova Cresu má špičkovou kvalitu
Nové archeologické nálezy na lokalitě Punta Križa na ostrově Cresu
Který jadranský ostrov je největší?
Jehněčí maso - velká pochoutka a také letitý spor dvou ostrovů