Suvenýry z levandule na ostrově Hvaru |
Možností je mnoho a většina z nich nepředstavuje ani žádnou "díru do rozpočtu". Některé lze pořídit do sta korun, většinou však přece jen o něco dráž.
Nejvděčnější upomínkou na krásné dny u moře nebo i vítaným dárkem je láhev vína, kterou můžete koupit kdekoli na Jadranu. A je možno se rozhodnout jak pro vína z renomovaných vinoték nebo víno koupené v konobě, na tržišti a přímo u pěstitelů, prostě jakékoli víno od Jadranu - vždycky půjde o dobré, kvalitní víno. Více informací najdete v tematickém článku: Cesta za vínem po střední a jižní Dalmácii.
Chcete-li červené víno vysoké kvality, pak kupte např. dingač z poloostrova Pelješac z lokalit Dingač a Donja Banda, plavac z Hvaru, plavac z Bolu nebo Korčuly, ale jistě oceníte jakékoli víno této odrůdy, babić z okolí Primoštenu, postup z Pelješce, kaštelet z Hvaru nebo dalších dalmatských měst, teran, merlot či kabernet z Istrie aj.
Vinný sklep Matuško v proslulé oblasti Dingač na poloostrově Pelješac (Potomje) |
Z bílých se počítá ke špičce pošip, naraština, vugava, grk, rukatac, žlahtina, kujundžuša, ale i mnohá další.
Jemné velmi ceněné dezertní víno z Dalmácie je prošek. Vyrábí se z vinných hroznů, které se nechávají na keřích zaschnout (odtud název z italského prosecco = předsušený).
Milovníci tvrdého alkoholu si mohou vybrat mezi pálenkou z hroznů tzv. lozovaćou, která je na pobřeží domovem, a pálenkou např. z hrušek, která se jmenuje kruškovica, ale pochází z vnitrozemského Chorvatska). Typickým zdejším nápojem je travarica, destilát z hroznů, ochucený různými aromatickými bylinami. Více informací najdete v tematickém článku: Jaký destilát si přivézt z Chorvatska?
Travarica se snítkami bylin |
Dalším typickým chorvatských alkoholickým nápojem je vinjak, vinný destilát, jehož tradiční výrobní postup je obdobný jako u francouzského koňaku. I čeští turisté si oblíbili značky Cezar nebo Zrinski.
Králem mezi likéry je maraskino, které za svou zvláštní chuť i vůni vděčí odrůdě višní maraska, pěstované v Dalmácii. Není to nápoj ledajaký - holdoval mu Napoleon a jeho generálové, jimž maraskino nesmělo chybět na přípitek při oslavách vítězství. A protože napoleonská vojska vítězila často, časté byly i ohromné zásilky beden maraskina ze Zadaru, kde se vyrábí dodnes. Maraskino však bylo populární i na dalších královských dvorech. Traduje se, že mu neodolala ani anglická královna Viktorie. Více informací najdete v tematickém článku: Maraskino, specialita ze Zadaru.
Med, olivový olej a levandulová esence |
Ostatně ze Zadaru pochází i další ceněný alkoholický nápoj - cherry brandy, při jehož výrobě rovněž hraje významnou roli višeň maraska.
Levnějším suvenýrem než tyto tekuté speciality jsou zdejší proslavené byliny, především levandule (chorv. lavanda) a rozmarýna (chorv. ružmarin). Na trzích hlavně ve střední Dalmácii je můžete koupit jako éterické oleje nebo sušené jednodruhové či ve směsích s dalšími bylinami, a to v docela malém i větším suvenýrovém balení. Často se také přiváží sušená šalvěj, významná léčivka.
S bylinami souvisí i zdejší velmi kvalitní med - opět buď jednodruhový nebo smíšený. Můžete mít med šalvějový, rozmarýnový, vřesový, levandulový aj., podle druhu rostliny, která v té době kvete. Vzájemně se velmi liší vůní, chutí i konzistencí. A mají opravdu léčivé účinky.
Výborným suvenýrem je vždy olivový olej. Vozí se většinou ten nejkvalitnější, panenský. Ale zrovna levný není. Více informací najdete v tematickém článku: Olivový olej - vhodný suvenýr z cesty do Chorvatska.
Pažský sýr, pršut a víno |
Oblíbené jsou i sušené plody, zejména fíky. Ty čerstvě usušené chutnají opravdu skvěle a nedají se srovnávat se slisovanými produkty známými z českých supermarketů. Více informací najdete v tematickém článku: Fíky a pěstování fíkovníků. Na trzích a ve specializovaných prodejnách se prodávají marmelády a džemy, které u nás nejsou běžné, např. z pomerančů, citronů, fíků či granátového jablka. Malí pěstitelé a rodinné podniky zaměřené na tradiční ekologické produkty je balí do vkusně upravených dárkových skleniček a obalů.
Vyznavači zdravé výživy kupují též sýry, ovčí i kozí, od levnějších až po ty velmi drahé, jako je pažský sýr z ostrova Pag (více informací najdete v aktualitě : Pažský sýr "Gligora" se stal světovým šampionem).
Pršut |
Pokud byste chtěli přivézt specialitu - pršut, pak mějte na paměti, že v našich lahůdkářstvích se 100 g prodává za 50 až 80 korun. Pravda, většinou je to italské "prosciutto", což je totéž, protože název pršut je právě odvozen z tohoto italského názvu. Na Jadranu ale za pršut dáte víc než u nás. Více informací najdete v tematickém článku: Co je to vlastně pršut?
Často se kupuje celkem levný, ale vděčný suvenýr - jedlá mořská sůl, a to jak čistá, neochucená, ale i s přídavkem různých bylin. Dostane se i v dárkovém balení. Tato sůl pochází z města Pag na stejnojmenném ostrově nebo ze severodalmatského Ninu, kde jsou velké saliny a sůl se tu získává odpařováním mořské vody a také se tu čistí a upravuje. V jiném zdejším produktu, též oblíbeném, je mořská sůl jako přísada do koupele (s různými vůněmi a přísadami). Podrobnější informace o mořské soli najdete v článcích: V Ninu mohou turisté navštívit nové muzeum soli a V Pagu bylo otevřeno muzeum soli).
Modely plachetnic a obrázky |
Poměrně neznámou gastronomickou specialitou je "Hib" - na slunci sušená placička z mletých fíků, mandlí a domácí pálenky, zabalená do bylinek. Málokdy se dá koupit jinde, než na ostrově Visu, odkud pochází (více informací najdete v tematickém článku : Velmi neobvyklý suvenýr z Jadranu - "hib" z ostrova Visu). Podobnou recepturu má i "Rapski smokvenjak" (smokve jsou fíky), který se dělá na ostrově Rábu. Ráb se může pochlubit ještě jednou vyhlášenou sladkostí, jíž je "Rapska torta" - rábský dort ve tvaru šneka plněný nádivkou z mandlí. Získal již řadu ocenění a prodává se v krásném dárkovém balení. Novým suvenýrem lázeňského města Opatija je "Opatijska kamelija" - dort ze sušených plodů, mandlí a čokolády ozdobený marcipánovými květy kamélie (více informací najdete v článku: Sladký suvenýr z Opatije).
Šátek "Croata" |
Ti, pro něž není cena suvenýru problémem, by si mohli vybrat výrobek, který je v Chorvatsku domovem a který je s ním svým původem a názvem nerozlučně spjat, a to kravatu. A jak vlastně kravata s Chorvatskem souvisí? Její název je odvozen od francouzského jména Croate - Chorvat. Do Francie, resp. do Paříže se chorvatští vojáci, příslušníci uherské lehké jízdy, dostali v r. 1635 v době třicetileté války. Nadchli obyvatele Paříže svými šátky, které měli ležérně uvázány kolem krku. Tyto šátky byly z různých materiálů a různých barev a vojáci je nosili jako památku na své milé v Chorvatsku, které jim je darovaly na rozloučenou. Mebyli by to ani Pařížané, kdyby nenapodobili tuto módu "a la Croata" a nenahradili jimi dosud nošené, ale neoblíbené naškrobené límce. A tak byla kravata na světě. Samozřejmě prošla dlouhým vývojem, měnil se materiál, design, tvar, ale podstata zůstala. Dnes se v Chorvatsku mimo jiné vyrábějí exkluzivní čistě hedvábné kravaty značky CROATA v nádherných decentních barvách, často s motivy spjatými s dějinami Chorvatska (např. se vzorem, který se vyskytuje na antických mozaikách vykopaných na území Chorvatska, na pletencových středověkých ornamentech aj.). Více informací najdete v tematickém článku: Odkud pochází kravata?
Aby to ženám nebylo líto, mohou si ve stejných buticích koupit podobně skvostné šátky značky CROATA.
Krajka z Hvaru |
Dalším suvenýrem, který turista ocení až doma při koupeli je přírodní mořská houba, kterou téměř vytlačily levné syntetické mycí houby z trhu. Nejnovější vlna zájmu o přírodní produkty přinesl vítané oživení i pro lov hub. Více informací najdete v článku: Výlet na Krapanj - ostrov mořských hub. A k přírodní houbě patří i jemné mýdlo z olivového oleje. Více informací najdete v článku: Tip na suvenýr – jemné mýdlo z ostrova Brače.
A ještě jeden typ pro náročné: krásným dárkem je krajka pocházející od Jadranu, a to buď z ostrova Pag nebo z ostrova Hvar. Pažská krajka z města Pag je klasického typu s tradicí starou několik set let. Je to záležitost stále živá, protože o práci v kroužcích zdejší krajkářské školy je pořád velký zájem i mezi omladinou. Stále nové motivy, mnohé inspirované krasem, svědčí o udržování a dalším rozvíjení tradice. Krajkářky ve městě Hvar jsou sestry benediktinského řádu, které své nádherné krajky tvoří z vlákna zde rostoucí agave. Je to k neuvěření, jak jemné vzory vznikají z tohoto na pohled hrubého materiálu. Nikde jinde se agave k tomuto účelu nepoužívá.
Umělecká galerie v Rovinji |
V každém jen trochu větším místě nebo rekreačním středisku v přímoří nechybí alespoň jedna prodejní umělecká galerie, která nabízí dost široký sortiment výrobků uměleckých řemesel i hodnotných uměleckých děl - obrázků a obrazů, grafických listů, sošek a plastik apod. Jejich ceny se pohybují od poměrně nízkých až po částky, které již nejsou zrovna zanedbatelné. Neméně rozdílná je i umělecká úroveň nabízených výtvorů - od skutečných kýčů až po hodnotná umělecká díla. V nabídce obvykle nechybějí umělecké předměty tzv. naivního umění, které má v Chorvatsku velmi silnou tradici. Více informací najdete v článku: Obraz naivního umělce jako suvenýr? Mnohé galerie a kamenné prodejny uměleckých suvenýrů nabízejí též zajímavé ručně vyráběné šperky.
Výrobky z bračského mramoru |
Zajímavými řemeslnými výrobky jsou i různé předměty z bělostného bračského mramoru, např. vázy, hmoždíře, mísy, popelníky, svícny, přívěsky nebo těžítka, které vyrábějí zdejší kamenické dílny. Prodávají je ve vlastních stáncích a prodejnách nejen na ostrově Brači, ale i na dalších středodalmatských ostrovech a na pobřeží. Více informací najdete v článku: Ostrov Brač a kámen
Ženy obvykle nevynechají návštěvu zlatnictví, aby si vybraly zlatý či stříbrný šperk jako vzpomínku na dovolenou na Jadranu. Díky stoupající ceně drahých kovů a nižší poptávce těchto prodejen ubyvá, vytlačují je prodejny s levnějšími suvenýry, ale stále je jich v centrech přímořských měst dostatek. Doba, kdy hlavní ulice a promenády lemovaly zlatnické krámky, je nenávratně pryč.
Šperky z korálů |
Ze zlatnických výrobků jsou nejzastoupenější bohatě zdobené filigránské šperky, které jsou vytvořeny tenkými drátky přiletovanými k podkladu a zdobené kuličkami, případně drahými kameny. K tomuto typu šperků patři i "šibenický knoflík", který byl oceněn celostátní soutěži "Modrý květ" roku 2007 (podrobnější informace najdete v článku: Šibenický šperk jako originální suvenýr). Tradičním šperkem je také morčić, tj. česky mouřenín z Rijeky, který je zdobený černou hlavičkou s turbanem zasazenou do zlata nebo stříbra (více informací najdete v článku: Nejlepší suvenýr z Kvarneru – mouřenín "morčić"). Velkou oblibu si udržují šperky z korálů (podrobnější informace najdete v článku: Koráli ve vodách Jadranu). Vyrábějí se nejen náhrdelníky, ale též náušnice, náramky, prsteny či přívěsky.
Na stáncích se dá koupit stále méně originálních chorvatských suvenýrů |